Zespół jelita drażliwego – uciążliwa dolegliwość

4 Views Comment Off

Zespół jelita drażliwego to dolegliwość, która dotyka głównie kobiety. Objawia się bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami, biegunkami i innymi przykrymi dolegliwościami. Bronić się przed tym możemy środkami farmakologicznymi lub… odpowiednią dietą. Jaka dieta jest idealna na zespół jelita drażliwego?

Z uwagi na, że choroba ta może objawiać się naprzemiennymi okresami zaparć i biegunek, dietę możemy podzielić na dwa typy.

Dieta na okres biegunkowy

W tym okresie można pić słabą kawę i herbatę oraz soki owocowe i warzywne. Wskazane są: twarożki, sery topione light, chude mięsa, rosół. Biały, pszenny chleb możemy posmarować masłem lub margaryną. Możemy też przyrządzić pieczonego kurczaka lub indyka. Jeśli dokucza nam zespół jelita drażliwego o charakterze biegunkowym, możemy też jeść bułki i kaszkę pszenną oraz ryż. Nasza dieta może składać się też z biszkoptów, galaretek owocowych, budyniów, kisieli, lodów. Możemy też postawić na banany, jabłka, pomarańcze, mandarynki, cytryny, arbuzy. Z warzyw możemy jeść sałatę, marchewkę, ogórki, pomidory, rzodkiewkę, ziemniaki purre.

Zespół jelita drażliwego o charakterze biegunkowym to dolegliwość, w czasie której powinniśmy unikać takich produktów jak: mleko, kefir, jogurt, mocna kawa i herbata, alkohol, smalec, topione masło, tłuste mięsa. Nie należy też jeść tłustych serów, a także produktów bogatych w błonnik. Wystrzegajmy się więc razowego pieczywa, które stymuluje perystaltykę jelit nasilając biegunki. Powinniśmy unikać też warzyw bogatych w błonnik typu kapusta, brukselka, kalafior, fasola, groszek.

Dieta na okres zaparciowy

Dieta na zespół jelita drażliwego w okresie zaparciowym powinna składać się z probiotyków stymulujących ruchy jelit. A więc należy spożywać maślankę, jogurty, chudy twaróg. Nie należy też unikać białek jaj. Wskazane jest też chude mięso, np. kurczak, indyk, królik, cielęcina, wołowina.

Zalecane są też zupy warzywne, warzywa oraz owoce. Na zespół jelita drażliwego o charakterze zaparciowym dobry jest również błonnik pobudzający działanie jelit. Jedzmy więc pieczywo razowe, otręby i ziarna.

W przypadku zaparć należy unikać czekolady, alkoholu, smalcu, tłustego mięsa, chleba pszennego, kaszy manny i słodyczy.

Inne artykuły o modzie i urodzie online:

About the author

Ankieta:

Czy warto zapłacić większą ilość pieniędzy za złotą biużuterię ślubną ręcznie robioną?

View Results

Loading ... Loading ...
Kategorie
Komentarze:
Archiwum: