Pralnie ekologiczne – prawda czy mit?

1 View Comment Off

Większość pralni używa sloganu pralnie ekologiczne. Jeśli przyjrzymy się środkom jakie pralnie ekologiczne używają w przypadku czyszczenia dywanów czy materiałów, które ciężko wyczyścić bez użycia chemii, to zobaczymy spory arsenał środków chemicznych.

Właściciele pralni bronią sloganu „pralnia ekologiczna” ze względu na inne pojęcie ekologii. Faktycznie, użycie środków chemicznych samo w sobie może być nieekologiczne, ale odpowiednio zutylizowane środki piorące nie powodują strat w ekosystemie. Mimo wszystko jest to pojęcie ekologii daleko odbiegające i stricte takie pralnie powinny używać sloganu „pralnia chemiczna” aniżeli ekologiczna.
Dla ekstremalnych zwolenników ekologii, to pojęcie składa się na życie z naturą w zgodzie. W praktyce każde ludzkie działanie powinno być maksymalnie zbliżone do środowiska naturalnego. W przypadku pralni użycie środków chemicznych jest zakazane, chyba że są one pozyskane w sposób naturalny. Jest to jednak pogląd ekstremalny i na szczęście większość ludzi nie ma takich dylematów. Aby zobaczyć jakie istnieją pralnie w Polsce można skorzystać z katalogu pralni chemicznych, ekologicznych oraz firm czyszczących.
Typową pralnią ekologiczną jest pralnia wodna. Główne cechy to brak agresywnych środków piorących w asortymencie oraz usługi najbardziej zbliżone do ekologicznych zamiłowań niektórych ludzi. W dużych miejscowościach warto jednak porzucić typową ekologię na rzecz ekologii „logicznej”. Jest to ekologia, która widzi zalety jak i wady. W przypadku dużych miast lepszym rozwiązaniem jest stosowanie typowych pralni chemicznych ze względu na szybkość oraz brak dostępności drogich środków ekologicznych. Środki piorące, które są w 100% naturalne są również 100% droższe. W dużych miejscowościach typowa pralnia ekologiczna nie miałaby racji bytu, ponieważ każda działalność jest tworzona dla zapotrzebowania. W obecnej sytuacji zapotrzebowanie na 100% pralnię ekologiczną jest bardzo małe. Ludzie w dużych miejscowościach są zabiegani i nie dbają o ekologię, tak jak mieszkańcy terenów turystycznych nastawionych na aspekt ekologiczny.

Inne artykuły o modzie i urodzie online:

In : Blog

About the author

Ankieta:

Czy warto zapłacić większą ilość pieniędzy za złotą biużuterię ślubną ręcznie robioną?

View Results

Loading ... Loading ...
Kategorie
Komentarze:
Archiwum: