Elastografia

6 Views Comment Off

Elastografia badanie, które może zastąpić w niektórych wypadkach np. biopsję wątroby, który to zabieg polega na pobraniu wycinka i jest obarczony całkiem sporym ryzykiem powikłań (wewnętrzne krwawienie, utworzenie krwiaka czy w końcu ból po zabiegu). Elastografia to badanie, które trwa około 5-10 minut i polega na przeskanowaniu narządu falami ultradźwiękowymi. Poza nieinwazyjnością metoda ta pokazuje obraz nawet 100 razy większy, a więc jego dokładność jest także ogromna. Nowa metoda stosowana jest zwłaszcza u chorych ze zdiagnozowanym stłuszczeniem wątroby, polekowym, toksycznym i wirusowym zapaleniem wątroby. Elastografia to taka kolorowa mapa naszej wątroby.
Ale badanie to może być wykorzystywane także do rozróżniania złośliwych i łagodnych zmian w piersiach, może wykrywać choroby zapalne w trzustce, jelitach a także może wykryć zmiany złośliwe w węzłach chłonnych; doskonale się sprawdza także w badaniach tarczycy i prostaty.
Samo badanie można już przeprowadzić w niektórych pracowniach USG. Ze skierowaniem od lekarza hepatologa jest bezpłatne, natomiast prywatnie kosztuje ok. 300 zł.
Samo badanie nie wymaga jakichś specjalnych przygotować (podobne jest do zwykłego badania USG, a co za tym idzie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Do badania trzeba jednak przyjść na czczo (przynajmniej 6 godzin po ostatnim posiłku) i wcześniej zażyć preparat, który pozwoli oczyścić przewód pokarmowy z gazów.

Inne artykuły o modzie i urodzie online:

About the author

Ankieta:

Czy warto zapłacić większą ilość pieniędzy za złotą biużuterię ślubną ręcznie robioną?

View Results

Loading ... Loading ...
Kategorie
Komentarze:
Archiwum: